Planujesz przesiadkę na najnowszy system operacyjny Microsoftu, ale nie wiesz, czy Twój sprzęt podoła temu zadaniu? Poznaj minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 11 i dowiedz się, jak sprawdzić, czy Twój komputer je spełnia. Już teraz przygotuj się na update!
Windows 11 – wymagania. Procesor to podstawa
Sercem każdego komputera jest procesor, a najnowszy system Microsoftu wymaga naprawdę mocnego serca. Czego potrzebuje Windows 11? Minimalne wymagania to:
- procesor o częstotliwości taktowania co najmniej 1 GHz z 2 lub więcej rdzeniami;
- obsługa 64-bitowej architektury
- kompatybilność z zestawem instrukcji x86 lub ARM64.
Jeśli Twój procesor jest starszy niż Intel Core 8. generacji lub AMD Ryzen 2000, to niestety, ale Windows 11 nie będzie z nim współpracować. Jednak są wyjątki – Microsoft opublikował listę starszych procesorów, które także są wspierane.
Minimalne wymagania Windows 11 w kwestii pamięci RAM
Windows 11 to nowoczesny system, który do sprawnego działania potrzebuje minimum 4 GB pamięci RAM. Oczywiście im więcej, tym lepiej – przy 8 GB lub 16 GB możesz liczyć na znacznie płynniejszą pracę, szczególnie jeśli używasz wielu aplikacji jednocześnie.
Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w szybkie moduły RAM, na przykład DDR4. Przyspieszą one działanie systemu i skrócą czas ładowania programów.
Dysk twardy – pojemność ma znaczenie
Windows 11 zajmuje sporo miejsca na dysku – minimalne wymagania to aż 64 GB wolnej przestrzeni. Jeśli planujesz instalować dużo programów lub gier, to warto pomyśleć o jeszcze większym dysku, choćby 256 GB lub 512 GB.
Najlepszym wyborem będzie SSD. W porównaniu do tradycyjnych HDD nośniki półprzewodnikowe są znacznie wydajniejsze i bardziej responsywne. Jeśli masz starszy komputer z dyskiem HDD, to może być najwyższy czas na upgrade.
Karta graficzna – wymagania systemu
Choć Windows 11 nie jest bardzo wymagający w kwestii karty graficznej, do jego działania potrzebujesz GPU:
- kompatybilnego z DirectX 12 (w tym DirectX 12 Ultimate);
- obsługującego sterownik WDDM 2.0.
Większość współczesnych kart graficznych spełnia te wymagania. Jeśli Twój komputer ma zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 600 lub nowszą, to wystarczy płynnego działania systemu Windows 11. W przypadku dedykowanych kart graficznych, modele z ostatnich kilku lat od NVIDIA czy AMD również nie powinny mieć problemów z obsługą nowego systemu operacyjnego.
Ekran – jakość ma znaczenie
Do wygodnej pracy z Windows 11 przyda się ekran o rozdzielczości co najmniej 720p (1280x720) i przekątnej większej niż 9 cali. Oczywiście im wyższa rozdzielczość i większy ekran, tym lepiej – przy Full HD (1920x1080) lub 4K (3840x2160) będziesz mógł cieszyć się krystalicznie czystym obrazem i dużą przestrzenią roboczą.
Warto też zwrócić uwagę na typ matrycy – najlepszym wyborem będzie panel IPS, który zapewnia żywe kolory i szerokie kąty widzenia.
Inne wymagania – TPM 2.0 i Secure Boot
Poza standardowymi podzespołami, Windows 11 wymaga też obecności modułu TPM (Trusted Platform Module) w wersji 2.0. Jest to specjalny chip, który odpowiada za bezpieczeństwo systemu i ochronę wrażliwych danych.
Nie obejdzie się też bez funkcji Secure Boot, która chroni komputer przed złośliwym oprogramowaniem już na etapie uruchamiania systemu. Aby z niej skorzystać, trzeba włączyć opcję „UEFI Firmware” w BIOS-ie komputera.
Jak sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania?
Nie jesteś pewien, czy Twój komputer spełnia wymagania Windows 11? Nic prostszego – wystarczy skorzystać z darmowego narzędzia „PC Health Check” od Microsoftu. Po pobraniu i zainstalowaniu programu kliknij przycisk „Sprawdź teraz” – po chwili dowiesz się, czy Twój sprzęt jest gotowy na Windows 11.
Możesz też ręcznie sprawdzić specyfikację swojego komputera:
- Procesor – kliknij prawym przyciskiem myszy na „Ten komputer” i wybierz „Właściwości”. Informacje o procesorze znajdziesz w sekcji „System”.
- Pamięć RAM – w Menedżerze zadań przejdź do zakładki „Wydajność” i wybierz „Pamięć".
- Dysk twardy – w Eksploratorze plików kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk systemowy (zwykle C:) i wybierz „Właściwości”.
- Karta graficzna – przejdź do Menedżera urządzeń i rozwiń sekcję „Karty graficzne”.
Windows 11 to system o konkretnych wymaganiach sprzętowych. Jeśli Twój komputer nie spełnia któregoś z nich, to lepiej pozostań przy starszym Windowsie 10, który będzie wspierany do 2025 roku.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Czy mogę zainstalować Windows 11 na starszym komputerze?
Jeśli Twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań, to oficjalnie nie jest wspierany przez Windows 11. Możesz spróbować zainstalować system na własne ryzyko, ale Microsoft nie gwarantuje, że będzie on działać stabilnie i otrzymywać aktualizacje.
- Czy muszę mieć moduł TPM 2.0, żeby zainstalować Windows 11?
Tak, jest to jedno z wymagań. Bez modułu TPM 2.0 instalacja nie będzie możliwa. Niektóre starsze komputery mogą mieć TPM 1.2 – niestety, to za mało.
- Jak sprawdzić, czy mój komputer ma włączoną funkcję Secure Boot?
Wejdź do BIOS-u komputera – zwykle robi się to klawiszem F2, F10 lub Del podczas uruchamiania. Następnie znajdź opcję „Secure Boot” i upewnij się, że jest ustawiona na „Enabled”.