Podczas użytkowania komputera na jego dysku gromadzą się różne niepotrzebne pliki. Ponadto istnieje ryzyko pojawienia się złośliwego oprogramowania, które zajmuje pamięć. W rezultacie urządzenie zaczyna działać coraz wolniej. Trzeba też długo czekać na to, aż się włączy i często się zacina. Wtedy warto zainstalować programy do czyszczenia komputera. Poznaj 5 najlepszych aplikacji!

 1. CCleaner – program do czyszczenia komputera dostępny za darmo

Jeśli nie masz pieniędzy na zakup aplikacji do czyszczenia komputera, postaw na darmowe programy. Dobrym przykładem jest CCleaner. Można go pobrać bezpłatnie ze strony: ccleaner.com. Działa m.in. na urządzeniach z systemem operacyjnym Microsoft Windows 10.

Bez żadnych opłat możesz korzystać z wersji, za pomocą której:

 • usuniesz pliki śledzące oraz dane przeglądania,
 • będziesz kontrolować kondycję komputera i aplikacje, które zużywają jego zasoby.

W rezultacie ten program pomoże Ci uwolnić urządzenie od plików, które spowalniają jego pracę. 

Po zainstalowaniu CCleanera na komputerze uruchom go. Na środku okienka wyświetli Ci się powitanie, grafika z rakietą oraz niebieski przycisk ze słowem „Analizuj”. Kliknij go, aby program rozpoczął skanowanie urządzenia i znalazł wszystkie niepotrzebne pliki. Bez obaw – CCleaner został zaprojektowany tak, aby nie usuwać ważnych danych, ani żadnych aplikacji, które są potrzebne do właściwej pracy komputera.

Następnie na ekranie pojawi Ci się lista plików do usunięcia. Wtedy naciśnij niebieski przycisk „Uruchom CCleaner”. Po chwili powinna pojawić się informacja o tym, że czyszczenie komputera zostało zakończone. 


WINDOWS 10 Pro OEM – nowoczesny system operacyjny do pracy

 1. Odkurzacz – polski program do czyszczenia komputera Windows 10

Nie znasz języka angielskiego? Zainstaluj na swoim komputerze „Odkurzacz”. To program w języku polskim. Jest w 100% darmowy. Za jego pomocą można:

 • wyszukać zbędne pliki, foldery, aplikacje na dysku,
 • stworzyć kopię zapasową usuwanych plików,
 • zoptymalizować autostart, podczas którego zbędne aplikacje zostaną wyłączone,
 • uzyskać raporty z czyszczenia,
 • otrzymać przypomnienia o potrzebie czyszczenia komputera,
 • usunąć wszystkie zbędne pliki ze wszystkich kont użytkowników bez potrzeby przelogowywania się na nie;

Odkurzacz to program bez żadnych limitów ani opłat. Dzięki temu można z niego korzystać bez przeszkód.

Po zainstalowaniu Odkurzacza możesz uruchomić kilka różnych funkcji np.:

 • wstępne czyszczenie – pozwala usunąć foldery, w których są przechowywane tymczasowe obiekty, kopie zapasowe lub raporty. Dzięki temu można odzyskać dużo wolnego miejsca na dysku;
 • skanowanie – jest to gruntowne czyszczenie, podczas którego są odszukiwane wszystkie zbędne pliki rozmieszczone w różnych miejscach na całym dysku;
 • optymalizacja – dodatkowa funkcja, która wyłącza zbędne aplikacje. W rezultacie podczas ponownego włączania komputera urządzenie pracuje wydajniej.

Odkurzacz cieszy się dużą popularnością ze względu na prosty interfejs i szybkość działania. 

 1. Razer Cortex – darmowy program do czyszczenia komputera

Razer Cortex to darmowy program, który dawniej był znany jako Razer Game Booster. Służy do optymalizacji i przyspieszania komputera. Został stworzony z myślą o profesjonalnych graczach, którzy chcą się cieszyć wirtualną rozrywką bez zacinania.

Program czyści pamięć RAM urządzenia ze zbędnych plików czy optymalizacji procesów. Dodatkowo znajdziesz tam liczne udogodnienia dla zapalonych gamerów. Wśród nich można wymienić tryb „Autoboost” czy licznik ilości FPS. 

Razer Cortex można pobrać ze strony razer.com bezpłatnie. To sprawdzone źródło, zatem nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo komputera.

 1. AdwCleaner – aplikacje do czyszczenia komputera nawet starszych generacji

Jeśli szukasz programu do czyszczenia komputera nie tylko z Windowsem 10, ale także ze starszymi systemami operacyjnymi, AdwCleaner jest dla Ciebie. Co go wyróżnia spośród innych aplikacji? Otóż ten program nie wymaga instalacji! Działa od razu po uruchomieniu. 

AdwCleaner usuwa:

 • niechciane aplikacje i inne śmieci, które pojawiają się na komputerze podczas pobierania innych programów;
 • Hijack przeglądarki głównej,
 • paski narzędzi, tzw. toolbar,
 • potencjalne niepożądane programy, czyli PUP/LPI,
 • oprogramowanie ADS. 

Tę aplikację do czyszczenia komputera pobierzesz ze strony adwcleaner.pl. Narzędzie ma bardzo intuicyjny interfejs, dzięki czemu jego obsługa nie sprawi problemu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. 

 1. Wise Disk Cleaner – prosty program do czyszczenia komputera

Chcesz znaleźć prosty program do czyszczenia komputera, w którym to Ty decydujesz o plikach do usunięcia? Postaw na Wise Disk Cleaner. To narzędzie wyszukuje wszystkie śmieci i przedstawia je w formie czytelnej listy. Ty możesz wybrać te, które z nich usuniesz, a które przeniesiesz do kosza. 

Ten program ma bardzo przydatną funkcję — pozwala utworzyć skrót na pulpicie komputera. Wystarczy jedno kliknięcie, aby uruchomić sprzątanie urządzenia. Dzięki temu cały proces będzie przebiegać szybko i sprawnie, a Ty nie zapomnisz o systematycznym czyszczeniu komputera. 

Wise Disk Cleaner można pobrać ze strony wisecleaner.com za darmo. Ma niskie wymagania sprzętowe, więc sprawdzi się nawet na urządzeniach ze starszymi systemami operacyjnymi.

Jak uniknąć śmieci na komputerze?

Nawet najlepszy program do czyszczenia komputera nie przyspieszy działania urządzenia, jeśli stale będziesz instalować niepotrzebne aplikacje. Aby uniknąć pojawiania się śmieci w pamięci:

 • uważnie czytaj każde okno, które pojawia się podczas rejestracji programów na komputerze – wiele osób zgadza się na wszystkie opcje, które się wyświetlają na ekranie podczas instalacji. W ten sposób na ich urządzeniu pojawiają się niepotrzebne dodatki, np. przeglądarki, które spowalniają pracę komputera;
 • nie otwieraj podejrzanych e-maili. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które będzie negatywnie wpływać na tempo działania urządzenia.

Jeśli nie chcesz, żeby niepożądane pliki gromadziły się w pamięci komputera, regularnie wykonuj jego czyszczenie. Możesz to robić nawet raz w tygodniu! W ten sposób urządzenie będzie cały czas działało na 100%.


Pamiętaj! Porządki należy przeprowadzać nie tylko w domu, ale także w komputerze. Dzięki temu posłuży Ci dłużej i będzie bardziej wydajny.