Przygotowujesz instruktaże dotyczące tego, jak obsługiwać programy komputerowe? Chcesz komuś pokazać klip wideo z gry lub z aplikacji? Zastanawiasz się, jak pokazać to, co dzieje się na Twoim komputerze? Zdecyduj się na nagrywanie ekranu. Wbrew pozorom nie są do tego potrzebne żadne dodatkowe aplikacje. Jeśli masz Windows 10, możesz szybko włączyć opcję nagrywania pulpitu w ustawieniach. Dowiedz się więcej.

Nagrywanie ekranu Windows 10 – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, jak nagrywać ekran? Jeśli masz komputer z Windows 10, to nie będzie większy problem. Ten system ma „wbudowany” profil „Tryb Gry”, ang. Game Mode. Choć to opcja stworzona z myślą o zapalonych graczach, nie tylko oni mogą z niej korzystać. Doskonale się sprawdza także dla osób, które chcą nagrać to, co robią na komputerze.

 

Aby włączyć  „Tryb Gry”, należy przejść do menu i kliknąć Start -> Ustawienia -> Granie. Następnie wejdź w zakładkę:

 • „Tryb Gry” – suwak powinien być domyślnie włączony. Jeśli tak nie jest, przesuń go, aby zaświecił się na niebiesko lub zielono; 
 • Xbox Game Bar – w tym miejscu również suwak powinien być przesunięty w prawo. Jeśli jednak jest wyłączony, przesuń go.

Wtedy będzie można zacząć korzystać z funkcji takich jak nagrywanie ekranu Windows 10. Jednak to nie oznacza, że to, co się wyświetla na monitorze, jest już rejestrowane. Aby rozpocząć nagrywanie pulpitu, naciśnij jednocześnie trzy klawisze: Win+Alt+R. W ten sam sposób zatrzymasz rejestrowanie tego, co się wyświetla na monitorze. 

Możesz także ustawić własny skrót klawiszowy, który będzie uruchamiać nagrywanie. Zrobisz to w zakładce „Xbox Game Bar” poniżej niebieskiego suwaka.

Jak włączyć nagrywanie ekranu z dźwiękiem?

Zależy Ci na tym, żeby nagrać ekran wraz z dźwiękiem? Aby włączyć tę funkcję, należy ponownie przejść do menu i kliknąć Start -> Ustawienia -> Granie. W kolejnym kroku przejdź do zakładki „Ujęcia” i pod napisem  „Rejestruj dźwięk podczas rejestrowania gry” przesuń suwak, żeby zaświecił się na niebiesko. 

W tym samym miejscu możesz zmienić ustawienia nagrywanych dźwięków. Możesz zdecydować o:

 • jakości nagrania,
 • głośności mikrofonu i systemu,
 • tym, co ma być rejestrowane – czy tylko dźwięk z gry, czy też inne dźwięki.

W ten sposób stworzysz ciekawy klip, który z przyjemnością będzie można obejrzeć.

Jak nagrać ekran Windows 10 – praktyczne wskazówki

Udało Ci się włączyć wszystkie funkcje dotyczące nagrywania ekranu? Czas zacząć rejestrowanie tego, co robisz na komputerze! To proste. Kliknij jednocześnie dwa klawisze: Win+R. Wtedy uruchomi się pasek gry (jeśli udało Ci się wcześniej ustawić własny skrót, użyj go). Wtedy na ekranie pojawi się panel z różnymi funkcjami oznaczonymi różnymi symbolami:

 • znak aparatu oznacza „zrzut ekranu”;
 • przekreślona strzałka to „nagraj ostatnie 30 sekund”;
 • kropka określa „start nagrywania”;
 • mikrofon to „włącz/wyłącz mikrofon”.

Zastanawiasz się, jak nagrać ekran bez włączania paska gry? Możesz użyć skrótów klawiszowych. Oto najważniejsze z nich:

 • Win+Alt+PrtScr – „zrzut ekranu”;
 • Win+Alt+G – „nagraj to”;
 • Win+Alt+R – „rozpocznij/zakończ nagrywanie”;
 • Win+Alt+M – „włącz/wyłącz mikrofon.

Dzięki tym skrótom klawiszowym można szybko uruchomić rejestrowanie ekranu nawet w środku gry. To bardzo praktyczne rozwiązanie.


Masz przenośny komputer i nie wiesz, jak nagrywać ekran na laptopie? Jeśli masz system Windows 10, nic się nie zmienia. Postępuj według powyższych wskazówek, a uda Ci się zarejestrować, co robisz w ciągu dnia. 

WINDOWS 10 Pro 32 bit 64 bit – nowoczesna edycja systemu operacyjnego dla profesjonalistów

Gdzie znaleźć nagrania ekranu z komputera?

Nagrywanie ekranu trwa maksymalnie 2 godziny. Może się także zakończyć wcześniej, jeśli wciśniesz skrót klawiszowy Win+Alt+R. Klip może się zatrzymać, także jeśli np. zamkniesz okienko programu. Wtedy na ekranie pojawi się dymek z komunikatem „Klip z gry został nagrany”. Jeśli uda Ci się na nie kliknąć, system przeniesie Cię do folderu, gdzie są wszystkie nagrania. Co ważne, pliki są zachowywane w formacie MP4. Dzięki temu można je z łatwością edytować w znanych programach lub przesłać innej osobie.

Chcesz wrócić do swoich nagrań, ale na komputerze nie wyświetla się okienko z komunikatem o rejestracji ekranu? Aby otworzyć filmy, otwórz folder „Mój komputer” i „Wideo”, a następnie przejdź  do zakładki „Przechwycone”.


Nie myśl dłużej, jak nagrywać ekran Windows! Wypróbuj wspomniane skróty klawiszowe i sprawdź, co uda się zarejestrować.