Każdy posiadacz komputera - nieważne, czy pasjonat branży IT, czy tak zwany “niedzielny” użytkownik, który używa sprzętu do przeglądania wiadomości w internecie i grania w pasjansa - styka się z różnego rodzaju błędami wyświetlanymi na ekranie monitora. Te mogą być spowodowane przez najróżniejsze przyczyny - od awarii sprzętowych, przez niezgodność oprogramowania, po błędy wynikające z niewłaściwych działań użytkownika. Niektóre sygnalizują poważne usterki, a nawet uniemożliwiają korzystanie z komputera. Inne nie wpływają bezpośrednio na komfort pracy, dzięki czemu teoretycznie można je zignorować - przynajmniej na jakiś czas, licząc na to, że problem nie powróci w przyszłości.


Jednym z najczęściej pojawiających się błędów jest tak zwany błąd 43. Ten error nie wybiera - może się on pojawić na dowolnej wersji systemu Windows - zarówno w najnowszej edycji opatrzonej numerem 11, jak i we wcześniejszych: 10, 8, 7, a nawet w Windowsie Vista czy XP.


 Pełny komunikat wygląda zazwyczaj tak:


  • Jeżeli system ma ustawioną polską wersję językową: System Windows zatrzymał to urządzenie, ponieważ zgłosiło problemy. (Kod 43)
  • Jeżeli system ma ustawioną angielską wersję językową: Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)

Kod 43 - Windows - przyczyny komunikatu o błędzie

Kod błędu 43 oznacza, że system sygnalizuje komplikacje komunikacyjne z jednym z urządzeń. W zdecydowanej większości przypadków wskazuje on problemy z kartą graficzną, jednak równie dobrze komunikat może być spowodowany awarią drukarki, kamery internetowej, karty sieciowej podłączanej do portu USB czy dowolnego innego urządzenia peryferyjnego.


Pojawienie się kodu błędu 43 faktycznie może świadczyć o fizycznym uszkodzeniu jednego z urządzeń - w takim przypadku jedynym wyjściem może okazać się naprawa uszkodzonego sprzętu lub zakup nowego egzemplarza. Najczęściej jednak komunikat jest wyświetlany z powodu awarii oprogramowania, a ściślej - sterownika odpowiedzialnego za komunikację pomiędzy systemem a danym urządzeniem. Jeżeli więc będzie to problem z kartą graficzną, za błąd prawdopodobnie można obwinić drivery (sterowniki) procesora graficznego. A to oznacza, że naprawa błędu 43 może trwać zaledwie kilka minut i nie będzie wymagać interwencji specjalisty.


Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi w samej branży, która nigdy nie stoi w miejscu. Sterowniki urządzeń są zwykle na bieżąco aktualizowane przez producenta, by sprostać dynamicznemu rozwojowi systemów operacyjnych, nowym technologiom oraz wymaganiom użytkowników. Z uwagi na duże skomplikowanie i mnogość standardów, aktualizacja sterowników może spowodować chwilową “kłótnię” pomiędzy systemem i urządzeniem. I odwrotnie - aktualizacja systemu operacyjnego (na przykład przejście z Windowsa 10 na Windows 11) również bywa powodem wystąpienia błędu 43.


Kod 43 - karta graficzna - czasem proste rozwiązania się sprawdzają

W większości przypadków za pomocą błędu 43 system zgłasza użytkownikowi, że komputer nie wykrywa karty graficznej. Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych metod rozwiązania problemu, dobrym pomysłem może okazać się prozaiczne zrestartowanie komputera - znana z niezliczonych memów metoda “czy próbował pan włączyć i wyłączyć urządzenie” nie jest specjalnie wyszukana, jednak bywa skuteczna.

Co zrobić w sytuacji, gdy problem nie został rozwiązany?


Karta graficzna - kod 43 - zarządzanie sterownikami

W takim przypadku najlepiej zacząć od aktualizacji sterowników - być może producent zdążył w międzyczasie opublikować update, który eliminuje ten problem. Najnowsze sterowniki do karty graficznej możesz pobrać ze strony producenta - nVidii (jeśli problem dotyczy kart GeForce) lub AMD (jeśli system nie wykrywa karty z rodziny Radeon). W razie, gdy komputer wyposażony jest w zintegrowaną kartę graficzną (rozwiązanie często stosowane na przykład w laptopach), sterowniki pobierzesz ze strony producenta komputera lub znajdziesz je na płycie dołączanej do zestawu.


Jeżeli błąd 43 pojawił się bezpośrednio po aktualizacji driverów, rozwiązaniem problemu z może być przywrócenie poprzedniej wersji sterownika. Wystarczy wtedy otworzyć windowsowego Menedżera Urządzeń (możesz do niego dotrzeć wpisując w menu Start jego nazwę lub poprzez Panel Sterowania → Sprzęt i Dźwięk → Urządzenia i Drukarki → Menedżer Urządzeń). Następnie należy wybrać z listy dane urządzenie (zazwyczaj będzie ono wyróżnione, by ułatwić użytkownikowi identyfikację - jeśli nie, wystarczy rozwinąć menu Karty Graficzne), kliknąć na nazwę karty prawym przyciskiem myszy i wejść do menu Właściwości. Tam znajduje się specjalna zakładka Sterownik, umożliwiająca zarządzanie driverami urządzenia. 


Ostatnie, co musisz zrobić, to kliknąć przycisk “przywróć sterownik”. 


Przedstawione powyżej sposoby to najbardziej prawdopodobne rozwiązania pozwalające na naprawę błędu 43 w systemie Windows. Jeżeli problem mimo zastosowania porad wciąż się pojawia, przyczyna może leżeć nie w oprogramowaniu, a w kondycji urządzenia - karta graficzna może na przykład tracić swoje właściwości z powodu wieku, wcześniejszego przegrzania czy wadliwego połączenia z płytą główną komputera. W takim wypadku konieczna może okazać się pomoc serwisanta lub zakup nowego sprzętu.