Komputer to złożone urządzenie, które składa się z wielu komponentów. Każdy z nich ma określone zadanie, co przyczynia się do płynnego i wydajnego działania całej instalacji. Z czego składa się komputer? Jakie funkcje pełnią poszczególne moduły, które się w nim znajdują?


8 najważniejszych części znajdujących się w Twoim komputerze


Budowa komputera obejmuje wiele zagadnień – w niewielkiej konstrukcji, która pozornie wydaje się mieć prostą budowę, znajduje się bowiem wiele złożonych elementów. Każdy z nich ma swoją funkcję i jedynie sprawne działanie wszystkich sprawi, że korzystanie z komputera da Ci satysfakcję – pozwoli realizować zadania związane z nauką czy pracą lub po prostu relaksować się, grając w ulubioną grę. O jakich podzespołach warto wiedzieć więcej i za co odpowiada każdy z nich?


1. Co jest w komputerze? Mózg konstrukcji, czyli procesor


Procesor, czyli centralna jednostka przetwarzania, jest jednym z kluczowych elementów, o którym warto wiedzieć w kontekście budowy komputera. Element ten odpowiada za bieżące przeprowadzanie operacji obliczeniowych, które są niezbędne do funkcjonowania urządzenia i za zarządzanie pozostałymi komponentami znajdującymi się w całym układzie.


Sprawne działanie procesora przekłada się na działanie całego systemu operacyjnego, w tym płynne działanie programów. Jeśli sam budujesz swój komputer, dobierz parametry tego elementu do swoich potrzeb. Zupełnie inne wymogi będą do spełnienia w przypadku urządzeń wykorzystywanych do pracy czy nauki, a inne do grania lub montowania filmów wideo.


Chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał swojego procesora? Wyposaż komputer w dobrej jakości system operacyjny i program antywirusowy. Znajdziesz je w sklepie Key-Soft w rozsądnych cenach i przygotowane do sprawnego zainstalowania. Jeśli nie wiesz, na jaką opcję się zdecydować w konkretnej sytuacji, możesz skontaktować się z obsługą w celu uzyskania porady w tym zakresie.


2. Komputer budowa – system chłodzenia procesora, jako wsparcie dla najważniejszego komponentu


Do ważnych części komputera należy również system chłodzenia procesora. Komponent ten zapobiega jego przegrzewaniu – w ten sposób chroni cały komputer przed spadkiem wydajności i uszkodzeniami, do których może dojść w wyniku nadmiernego wzrostu temperatury wewnątrz całej instalacji.


Istnieje kilka rodzajów systemów chłodzenia procesora. Najczęściej stosowane są te chłodzące powietrzem lub cieczą. Różnią się one od siebie m.in. sposobem konserwacji, ale również trybem pracy –  te oparte o system powietrza generują z reguły większy hałas, dlatego dla niektórych użytkowników są niefunkcjonalne.


3. Płyta główna


Co jeszcze zawiera komputer? Budowa urządzenia jest tak przemyślana, aby zmieściła w sobie również płytę główną, ponieważ bez tego elementu nie będzie możliwe uruchomienie komputera oraz jego użytkowanie. Na płycie instaluje się wszystkie podzespoły. Należą do nich m.in.: 

 • karta graficzna,
 • procesor,
 • pamięć RAM.

Płyta łączy ze sobą poszczególne komponenty i umożliwia ich wzajemną komunikację.


Należy pamiętać, że to właśnie płyta główna determinuje sposób użytkowania komputera. To od jej parametrów zależy, co możesz do niego podłączyć i w jaki sposób możesz korzystać z całego urządzenia. W związku z tym warto pamiętać, aby podczas wyboru tego elementu kierować się względami praktycznymi i możliwościami dotyczącymi rozwoju technologicznego.


Zmieniające się potrzeby wymagają wymiany takich komponentów, jak np. karta graficzna, aby móc korzystać z wszystkich możliwości oferowanych na rynku w tym zakresie. Podczas zakupu płyty głównej zadbaj o to, aby zapewniała możliwość rozbudowy. W ten sposób zyskasz pewność, że będzie dopasowana do zmian, które najpewniej Cię czekają wraz z rozwojem technologii.


4. Pamięć RAM w budowie komputera


Z czego zbudowany jest komputer? Kolejnym ważnym modułem jest pamięć RAM, czyli pamięć podstawowa. Służy ona do przechowywania danych tymczasowych, a tym samym ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie komputera. Umożliwia korzystanie z różnego rodzaju programów, granie w gry, pracę w edytorach tekstu i wiele innych.


Ilość pamięci ma kluczowe znaczenie dla wydajności pracy urządzenia, dlatego należy zwracać uwagę na ten aspekt podczas wyboru komputera dla siebie. Im więcej pamięci RAM, tym lepiej, ponieważ komputer jest w stanie obsłużyć jednocześnie więcej aplikacji oraz mierzyć się z bardziej wymagającymi zadaniami, takimi jak np. montaż plików wideo czy granie w gry.


5. Podzespoły w komputerze –  karta graficzna


Co jest w komputerze elementem, który umożliwia wyświetlanie obrazu na monitorze? Jest to karta graficzna renderująca obrazy. Element ten może być zintegrowany z płytą główną, ale może również stanowić osobny komponent. Istnieje kilka rodzajów kart graficznych. Są to układy zintegrowane i podzespoły dedykowane. Pierwsze mają kompaktową konstrukcję, dlatego są najczęściej stosowane w laptopach. Z kolei drugie zapewniają wysoką wydajność pracy i z reguły są stosowane w urządzeniach dla wymagających użytkowników.


Wybierając kartę graficzną do swojego komputera, przede wszystkim przeanalizuj własne potrzeby. Jeśli używasz urządzenia do pracy czy nauki, ten moduł nie ma dla Ciebie aż tak dużego znaczenia. Jeśli z kolei zajmujesz się montażem wideo, obróbką zdjęć czy jesteś miłośnikiem gier, dobrej jakości karta graficzna będzie kluczowa dla użytkowania komputera, a także jakości pracy z nim.


Pamiętaj, że karta graficzna i każdy inny podzespół w Twoim komputerze potrzebują dobrej jakości oprogramowania do tego, by działać w prawidłowy sposób. W sklepie Key-Soft znajdziesz szeroki wybór systemów Windows –  w tym Windows 10 oraz Windows 11. Dzięki temu dopasujesz konkretną opcję do swoich potrzeb, aby cieszyć się maksymalnym komfortem podczas pracy, nauki czy relaksu.


6. Dysk twardy


Kluczowe podzespoły w komputerze to nie tylko procesor czy karta graficzna. To również dysk twardy, czyli urządzenie pamięci masowej, odpowiedzialne za przechowywanie danych. Element ten składa się z talerzy, na których są zapisywane informacje. Na dysku twardym są przechowywane m.in.: 

 • system operacyjny (np. Windows 10),
 • programy zainstalowane na komputerze (w tym m.in. antywirusy, programy do obróbki zdjęć i montażu filmów),
 • pliki użytkowników (zdjęcia, pliki audio i inne).

Ten komponent występuje w wielu różnych pojemnościach. Ma także określoną prędkość obrotową, która oddziałuje bezpośrednio na tempo odczytywania i zapisywania danych w komputerze. Urządzenia dostępne obecnie na rynku różnią się również ze względu na interfejs (elementy wpływające na maksymalną przepustowość danych) i zastosowanie (poszczególne dyski są tworzone z myślą o m.in. komputerach stacjonarnych czy laptopach).


7. Zasilacz –  ważna część do komputera


Co znajduje się w komputerze i umożliwia jego działanie? Jest to zasilacz. Ta z pozoru drobna część odgrywa bardzo ważną rolę w budowie urządzenia. Odpowiada za wykorzystanie energii z sieci elektrycznej i jej przekształcenie w napięcie, które jest niezbędne do zasilenia każdego z podzespołów znajdujących się w instalacji.


Zasilacz składa się z następujących elementów:

 • transformator –  przekształca napięcie sieciowe na niższe, dostosowując jego parametry do trybu pracy komputera,
 • mostek prostowniczy –  przekształca prąd przemienny w stały,
 • filtr –  usuwa zakłócenia mogące wpływać negatywnie na pracę komponentu,
 • regulator napięcia –  utrzymuje napięcie wyjściowe na stałym poziomie.

Nowoczesne zasilacze działają w oparciu o technologie, które umożliwiają zmniejszenie strat energii i zapewniają wyższy poziom sprawności energetycznej. Kupując ten komponent do swojego komputera, zwróć uwagę na takie parametry jak m.in. moc zasilacza (powinna być dobrana do konkretnego urządzenia, które ma obsługiwać zasilacz), rodzaj gniazda oraz parametry dotyczące bezpieczeństwa. W ten sposób wybierzesz model, który zapewni bezpieczną pracę całego komputera.


8. Obudowa komputera


Obudowa komputera to jeden z jego najbardziej charakterystycznych elementów. Stanowi ona „skrzynię”, która osłania wszystkie moduły urządzenia – chroni je przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapewnia jednocześnie odpowiednią wentylację i chłodzenie, dzięki znajdującym się w całej konstrukcji i odpowiednio rozmieszczonym otworom.


Element jest również zbudowany w taki sposób, aby jednocześnie zapewniał skuteczną ochronę oraz dawał stały dostęp do poszczególnych podzespołów. Jest to konieczne m.in. w związku z bieżącą konserwacją urządzenia i koniecznością dokonywania wymian czy napraw.


Obudowa może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej jest to stal lub aluminium. Mogą one być barwione na różne kolory oraz formowane na różne sposoby – dzięki temu producenci uzyskują ciekawy wygląd konstrukcji, która może prezentować się np. minimalistycznie i elegancko, nowocześnie czy młodzieżowo.


Każdy z modułów znajdujących się w komputerze jest elementem całości, która daje użytkownikowi liczne możliwości. W związku z tym ważne jest dobranie poszczególnych elementów oraz ich połączenie w taki sposób, aby zbudowany komputer był wydajny i dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela.


Podzespoły i akcesoria do Twojego komputera –  co jest ważne?


W kontekście samego urządzenia ważne jest nie tylko to, z jakich elementów składa się komputer. Ważne są także dodatkowe podzespoły i akcesoria, które wpływają na komfort pracy z danym sprzętem. Należą do nich m.in.:

 • karta dźwiękowa,
 • karta sieciowa,
 • kamera,
 • mikrofon,
 • zewnętrzny dysk USB,
 • mysz,
 • klawiatura.

Każdy ze wspomnianych komponentów wpływa na komfort pracy użytkownika konkretnego urządzenia. W związku z tym ma również znaczenie w kontekście omawiania budowy komputera.


Na co zwrócić uwagę, wybierając komputer?


Wybierając dla siebie komputer, moduły i akcesoria, które się w nim znajdują, pamiętaj przede wszystkim o analizie indywidualnych potrzeb. Zastanów się, w jaki sposób najczęściej korzystasz z urządzenia, na jakich elementach Ci zależy, a jakie mają najmniejsze znaczenie. W ten sposób unikniesz zakupu całego sprzętu czy poszczególnych elementów instalacji o zbyt słabych lub zbyt wydajnych parametrach technicznych (te drugie mogą być niepotrzebnie dużym wydatkiem).


Co znajduje się w komputerze? Z jakich elementów składa się cała instalacja? Najważniejsze są w tym wypadku:

 • procesor,
 • system chłodzenia procesora,
 • płyta główna,
 • pamięć RAM,
 • karta graficzna,
 • dysk twardy,
 • zasilacz,
 • obudowa.

Każdy z komponentów pełni inną funkcję i ma bezpośredni wpływ na wydajność urządzenia, płynność jego działania oraz komfort, jaki zapewnia użytkowanie konkretnego systemu.