Niemal każdy użytkownik komputera prędzej czy później spotka się z pojęciem klucza produktu - najczęściej przy instalacji danego programu lub programów. Dotyczy to także systemu operacyjnego, takiego jak Windows 10. Zacznijmy jednak od tego, czym jest klucz produktu i w jakim celu się go stosuje.


Dzisiaj, w epoce produktów dystrybuowanych głównie cyfrowo, rzadko spotyka się już płyty z nadrukowanymi ciągami znaków. Kiedyś było to bardzo popularne - każdy egzemplarz danego programu czy gry komputerowej miał na pudełku, dołączanej do opakowania instrukcji lub na samej płycie indywidualny klucz produktu. Dzięki temu można było - przynajmniej w najbardziej podstawowym zakresie - zweryfikować oryginalność oprogramowania i walczyć z nielegalną dystrybucją, wszakże w teorii tylko nabywca i jednocześnie posiadacz fizycznego opakowania miał dostęp do klucza (zwanego też cd-keyem).


W praktyce zabezpieczenia były zwykle łamane niemal tak szybko, jak się pojawiały, a cd-keye wraz ze specjalnie złamanymi kopiami (tzw. scrackowane instalatory) rozpowszechniane były w szarej strefie. Spora część osób urodzonych w latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych do dziś jest zapewne w stanie wyrecytować z pamięci klucze produktu do najpopularniejszych wówczas gier czy systemów operacyjnych.


Windows 10 - sprawdzanie klucza produktu


Skupmy się jednak nie na mało chwalebnej części polskiego rynku informatycznego, a na dzisiejszych realiach. Ograniczenie pudełkowej dystrybucji programów sprawiło, że użytkownik indywidualny coraz rzadziej spotyka się z kluczem produktu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy taki numer jest przydatny - jak więc znaleźć go w przypadku systemu Windows 10?


Odczytanie klucza Windows 10 jest względnie proste. Sposób, którego będziemy musieli użyć, zależy od rodzaju licencji i sposobu instalacji systemu. Przejdźmy więc przez najpopularniejsze scenariusze pozwalające “wyciągnąć” z komputera klucz aktywacyjny Windows 10.


Warto wiedzieć: w przypadku systemu Microsoft Windows 10 klucz zawsze składa się z 25 znaków.


Jak sprawdzić klucz Windows 10 zapisany w BIOSIE?


W dzisiejszych czasach często licencja cyfrowa wraz z kluczem produktu umieszczana jest w BIOSie, czyli najbardziej podstawowym programie, działającym jak komunikator pomiędzy płytą główną, poszczególnymi podzespołami oraz systemem operacyjnym komputera. Aby znaleźć tam klucz, możemy użyć systemowej linii komend lub jednego z dostępnych w sieci programów, stworzonych specjalnie w tym celu.


Aby szybko odczytać klucz systemowy, wystarczy przejść przez kilka bardzo prostych punktów. Instrukcja poniżej:


  1. Wejdź w menu Start i znajdź program Windows PowerShell;
  2. Wpisz komendę: wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey;
  3. Naciśnij enter;
  4. CD-key powinien wyświetlić się na ekranie w formie 5-znakowych kombinacji oddzielonych dywizami (myślnikami), razem składając się na pełny 25-znakowy kod.

Drugą opcją, niewymagającą używania wiersza poleceń, jest ściągnięcie dedykowanego programu. Wśród takich aplikacji najczęściej wymienia się między innymi RWeverything lub Showkey Plus. Uwaga: to popularne, ale wciąż zewnętrzne programy, które nie są licencjonowane przez Microsoft - ani koncern z Redmond, ani sklep key-soft.pl nie ponoszą odpowiedzialności za ich ewentualne użycie.


Czasem cd-key z powodu różnych błędów trudno jest wyekstrahować z BIOSu. Spokojnie - nic straconego!

Jak znaleźć klucz windows 10 - najpopularniejsze sposoby


Jeżeli mieliśmy już komputer, a postanowiliśmy osobno dokupić system Windows, sprawa jest bardzo prosta.


  • Windows w wersji pudełkowej - kod znajduje się wewnątrz opakowania - jest nadrukowany obok miejsca na płytę lub na specjalnym miejscu w instrukcji dołączanej do systemu.
  • Windows w wersji cyfrowej - klucz produktu otrzymujesz w wiadomości e-mail potwierdzającej nabycie produktu. Dzięki temu nawet jeśli nie będziesz czuć potrzeby skopiowania czy przepisania go w inne miejsce, a wiadomość z kluczem będzie czekać w archiwum skrzynki odbiorczej.

Jeżeli kupiliśmy laptopa z preinstalowanym systemem Windows (czyli wystarczyło nowy sprzęt podłączyć do prądu i system był już gotowy do pracy), klucz znajduje się wewnątrz opakowania lub - znacznie częściej - na naklejce na obudowie komputera. Obok 25-znakowego klucza, znajdziesz tam zazwyczaj również 14-znakowy Certyfikat Autentyczności (COA). Ten drugi numer nie jest Ci do niczego potrzebny - to jedynie potwierdzenie legalności ze strony producenta, a indywidualny numer ułatwia identyfikację w razie konieczności.


Podobnie jak w przypadku wyblakłych paragonów, może zdarzyć się, że taka naklejka będzie zdarta lub zamazana. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy mowa o mobilnych, często przenoszonych z miejsca na miejsce laptopach. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze sklepem, od którego kupiliśmy komputer.

CD-key do Windows 10 i innych systemów


Jeżeli szukasz sprawdzonego systemu operacyjnego, szeroką ofertę różnych edycji Microsoft Windows oraz Microsoft Office w cyfrowej wersji znajdziesz w sklepie internetowym key-soft.pl.