Ustawienie nazwy użytkownika komputera to bardzo przydatna funkcja. Pozwala na odróżnienie własnego profilu od pozostałych, jeśli z tego samego sprzętu korzysta więcej osób. Nie da się też ukryć, że możliwość ustawienia nazwy użytkownika czy zdjęcia profilowego zwiększa komfort korzystania z systemu pod czysto UX-owym względem: lubimy mieć wrażenie, że elementy systemu są „nasze” i dostosowane do indywidualnych preferencji.

Warto pamiętać, że Microsoft rozróżnia konto lokalne (istniejące jedynie na komputerze, na którym zainstalowano system) i konto Microsoft, powiązane z kontem lokalnym, jednak znajdujące się na serwerach Microsoft i wykorzystywane między innymi do chmury OneDrive, synchronizacji ustawień i wielu dodatkowych usług. W tym artykule zajmiemy się obydwoma rodzajami kont. Jak zmienić nazwę konta Windows 10? Zapraszamy do lektury!

Jak zmienić nazwę konta Windows 10? Konto lokalne

Zmiana nazwy użytkownika Windows 10 na koncie lokalnym jest bardzo prosta. Instrukcja znajduje się poniżej.

Najpierw należy wejść w menu Start → Panel sterowania.

Następnie w panelu sterowania należy kliknąć Konta użytkowników, a wyświetli się poniższy panel.

W Windows 11 kolejność wygląda tak samo: Start -> Panel Sterowania -> Konta użytkowników.

Zatem jeśli chodzi o Windows 10, jak zmienić nazwę użytkownika? W sekcji Konta użytkowników należy kliknąć Zmień swoją nazwę konta, aby wyświetlił się poniższy panel.

Po wpisaniu nowej nazwy użytkownika konto lokalne będzie się wyświetlać pod nową nazwą. To wszystko!

Również w menu Ustawienia -> Konta -> Twoje informacje lokalna nazwa wyświetla się w zmienionej formie.

Jak zmienić nazwę konta Win 10? Konto Microsoft

Zmiana danych na koncie Microsoft musi zostać zrealizowana poprzez stronę Microsoftu. Nie da się tego zrobić z poziomu ustawień systemowych. Można więc wpisać w pasku adresu w przeglądarce internetowej adres https://account.microsoft.com lub użyć następującej ścieżki: Ustawienia → Konta → Twoje informacje → Zarządzaj moim kontem Microsoft.

Wówczas otworzy się strona Microsoftu, na której trzeba się zalogować. Po wprowadzeniu loginu i hasła należy kliknąć Twoje informacje – przycisk znajduje się w górnej części menu po lewej stronie.

Po wejściu do Twoich informacji kolejnym krokiem będzie kliknięcie Edytuj nazwę po prawej stronie.

Oprócz podania swoich danych należy wpisać znaki z kodu captcha (jest to zabezpieczenie przed botami).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy konto Microsoft będzie pasować do Windows 10 i Windows 11?

Tak, konto Microsoft jest uniwersalne i może być skonfigurowane zarówno na Win 10, jak i Win 11 – niezależnie od edycji systemu (Windows Home, Pro itd.).

Gdzie najlepiej kupić system Windows?

Klucze produktowe do systemów Windows można kupić w sklepie Key-Soft.pl. Są to oryginalne klucze do cyfrowych edycji systemu z pełnym wsparciem producenta – znajdziesz wśród nich zarówno Windows 10 w różnych wersjach (Home, Professional, Enterprise), jak i Windows 11. Postaw na sprawdzonego sprzedawcę i zdobądź klucz do Widowsa już teraz!

Czy zmiana nazwy konta Windows 10 (lokalnego) wpłynie na konto Microsoft?

Nie, konto lokalne może być powiązane z kontem Microsoft, jednak zmiany dokonane na koncie lokalnym nie mają wpływu na konto w serwisie live.com.

Czy konto Microsoft jest darmowe?

Tak, można założyć konto Microsoft bez konieczności dokonywania opłat czy podpinania karty.

Czy muszę założyć konto Microsoft? Czy warto to zrobić?

Konto Microsoft jest wymagane przy instalacji Windowsa 11. Korzystając z poradników internetowych, da się to do pewnego stopnia obejść, jednak pełnię komfortu obsługi systemu otrzymuje się, mając połączone konto. Za pomocą konta MS obsługiwana jest między innymi chmura OneDrive, poczta Outlook, czy dostęp do aplikacji w Microsoft Store. Konto umożliwia także synchronizację ustawień i historii przeglądarki Microsoft Edge pomiędzy wieloma urządzeniami. 

Kontem Microsoft logujesz się także do płatnych usług po ich wykupieniu – w tym Microsoft 365 czy Xbox Game Pass.

Na koncie Microsoft można również zdezaktywować stare urządzenie (na przykład w przypadku modyfikacji komputera), aby przenieść system na nowy sprzęt. Jest to jednak zależne od konkretnej licencji systemu.