Dziecko chce korzystać z Twojego komputera, ale Ty się obawiasz, że będzie wchodziło na nieodpowiednie strony? A może nie chcesz, aby pociecha straciła poczucie czasu i spędzała przed ekranem zbyt wielu godzin? Jeśli masz urządzenie z systemem Windows 10, możesz włączyć kontrolę rodzicielską PC. To rozwiązanie, które pozwala stworzyć bezpieczne warunki do korzystania z komputera przez najmłodszych. Dowiedz się więcej.

Kontrola rodzicielska Windows 10 – co to jest?

W systemie Windows 10 kontrola rodzicielska występuje w formie funkcji „Rodzina”. To praktyczne rozwiązanie, które daje opiekunom możliwość decydowania o:

 • ilości czasu spędzanego przed monitorem,
 • godzinach, w których pociechy mogą korzystać z urządzenia,
 • stronach, na które dzieci nie mogą wchodzić, 
 • witrynach internetowych, które maluchy mogą odwiedzać.

Ponadto dzięki kontroli rodzicielskiej na komputer z systemem Microsoft Windows 10 rodzic ma wpływ na to, czy dziecko może używać komputera dłużej, niż było to zaplanowane. Jednocześnie pociecha nie może samodzielnie zatwierdzić prośby – rodzic musi zrobić to osobiście za pośrednictwem swojego konta Microsoft. W rezultacie może np. odblokować komputer, nawet jeśli nie znajduje się w jego pobliżu. 

Co więcej, opiekun może przelać na konto Microsoft pieniądze na zakup gier i innych programów w systemie Windows i w sklepie Xbox. Dzięki temu nie trzeba dodawać karty kredytowej. Dodatkowo jeśli dziecko włączy np. na telefonie opcję „udostępnianie lokalizacji”, członkowie rodziny będą mogli je znaleźć za pośrednictwem systemu Microsoft.

Windows 10 Home OEM – nowoczesny system operacyjny na urządzenia w Twoim domu

Kontrola rodzicielska na komputerze – jak ją włączyć?

Włączenie ochrony rodzicielskiej na komputerze nie jest trudne. Na początek stwórz konto Microsoft. Zrobisz to za pośrednictwem strony microsoft.com. W formularzu należy podać m.in. datę urodzenia, a także imię i nazwisko. Aby aktywować konto, należy zalogować się na swoją pocztę i potwierdzić klikając link przesłany w wiadomości e-mail. 

Następnie kliknij „Start” lub naciśnij klawisz Win. Wejdź w ustawienia i zaloguj się do konta Microsoft na komputerze. Dzięki temu połączysz urządzenie ze swoim profilem. Kolejny krok to weryfikacja. System musi potwierdzić Twoją tożsamość. Zrobisz to na trzy sposoby:

 • zatwierdzenie żądania w aplikacji Microsoft Authenticator,
 • użycie kodu weryfikacyjnego z aplikacji mobilnej,
 • zastosowanie pinu wysłanego na numer telefonu lub na adres e-mail.

Gdy to się uda, w zakładce „Konta” znajdziesz pod pozycją „Ustawienia konta” listę z różnymi funkcjami. Wybierz zakładkę „Rodzina”, a następnie:

 • kliknij przycisk „Dodaj członka rodziny” lub „Dodaj osobę”;
 • otworzy się okienko o tytule „Konto Microsoft”. Znajdziesz tam pasek, w który należy wpisać adres e-mail osoby, którą chcesz dodać. Jeśli dziecko nie ma własnego konta, utwórz je;
 • wybierz rolę, jaka ma zostać przypisana nowej osobie. Jeśli dodajesz pociechę, wybierz opcję „członek”;
 • system wyśle na podany adres e-mail zaproszenie. Dziecko musi je zaakceptować po zalogowaniu się na swoje konto;
 • po przyjęciu zaproszenia system poprosi Cię o ponowne zalogowanie się na swoje konto Microsoft. Zrób to;
 • w przeglądarce wyświetli się strona account.microsoft.com/family. Za jej pośrednictwem należy przeprowadzić dalszą konfigurację dostępu dziecka do komputera;
 • wybierz zakładkę „Aktywność” i ustal ilość czasu, który pociecha będzie mogła spędzić na korzystaniu z komputera lub innych urządzeń, np. konsoli Xbox;
 • przejdź do zakładki „Harmonogram” i zadecyduj, w jakie dni maluch może używać urządzeń. Pamiętaj, że przyznane limity mogą się różnić w zależności od wybranego dnia. Dzięki temu możesz dostosować czas spędzany online, np. do obowiązków pociechy. Ponadto w tej zakładce możesz nałożyć limity na wybrane programy czy strony;
 • wybierz zakładkę „Aplikacje, gry i multimedia” i ustal, które aplikacje, witryny internetowe czy też programy są dozwolone, a które całkowicie zablokowane;
 • dodaj środki pieniężne do konta Microsoft. Dziecko będzie mogło kupić pożądane gry czy aplikacje bez konieczności korzystania z karty kredytowej. To sprawia, że nie ma ryzyka, że pociecha wyda wszystkie pieniądze!

Blokada rodzicielska Windows 10 to świetne narzędzie, które pozwala wypracować zdrowe nawyki korzystania z komputera. Sprawdzi się, jeśli Twoja pociecha często korzysta z komputera, gdy np. Ciebie nie ma w domu. Dzięki funkcji „Rodzina” nie ma ryzyka, że dziecko spędzi przed ekranem zbyt dużo czasu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. 


Interesuje Cię kontrola rodzicielska Windows 11? W tym systemie również istnieje funkcja „Rodzina”. Włącza się ją identycznie jak w opisie powyżej. 

Windows 10 kontrola rodzicielska bez konta Microsoft – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, czy można włączyć kontrolę rodzicielską bez konieczności tworzenia konta Microsoft? To jest możliwe. Na rynku istnieje wiele programów, które pomagają ograniczać czas spędzany przez dzieci na korzystaniu z internetu. Wśród nich można wymienić np.:

 • Qustodio – za pomocą tego programu można stworzyć harmonogram, w jakich godzinach i w które dni pociecha może używać komputera. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że maluch spędzi zbyt dużo czasu przed ekranem. Co więcej, Qustodio ma dwie cenne funkcje. Jedną z nich jest opcja „zablokuj nawigację”, która wyłącza internet, ale nie urządzenie. W rezultacie nadal można korzystać np. z narzędzi biurowych podczas wykonywania pracy domowej. Jednocześnie dziecko nie rozprasza się i nie odwiedza stron internetowych. Druga ważna funkcja to „zablokuj urządzenie”. Ta opcja wyłącza całkowicie komputer o określonej porze. Zapobiega to sytuacji, w której dziecko korzysta z urządzenia w porze snu.
 • Mobicip – to program, który pozwala nie tylko kontrolować czas spędzany przed ekranem. Za jego pomocą można nałożyć filtr i zablokować różnorodne witryny internetowe, gry czy aplikacje. Dzięki temu nie ma ryzyka, że pociecha będzie przeglądać strony, które nie są przystosowane do jej wieku. Warto jednak pamiętać, że Mobicip w pełnej wersji jest płatny. Można jednak przetestować program za darmo przez 7 dni. 

Pamiętaj, że to tylko przykładowe propozycje systemów do kontrolowania czasu przed komputerem. W internecie znajdziesz ich znacznie więcej. Warto je wypróbować w praktyce, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie.

Jak usunąć kontrolę rodzicielską komputer?

Twoje dziecko osiągnęło dorosłość i chcesz zdjąć kontrolę rodzicielską z jego urządzenia? Nic trudnego. Aby to zrobić:

 • naciśnij klawisz Win lub kliknij przycisk „Start”,
 • wpisz w wyszukiwarkę „Menedżer zadań” i otwórz narzędzie jako administrator,
 • kliknij zakładkę „Usługi”,
 • znajdź na liście pozycję „WpcMonSvc”, której opis brzmi „Kontrola rodzicielska”,
 • naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy i z listy wybierz opcję „Zatrzymaj”,
 • przejdź do zakładki „Procesy”,
 • poszukaj programu „Funkcje rodzinne firmy Microsoft” i naciśnij prawym przyciskiem myszy,
 • wybierz z listy pozycję „Zakończ zadanie”.

Po wykonaniu powyższych zadań zyskasz pełny dostęp do wszystkich stron bez ograniczeń czasowych.


Kontrola rodzicielska to narzędzie, które może pomóc wypracować zdrowe nawyki korzystania z komputera. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba się obawiać, że dziecko spędza za dużo czasu przed ekranem. Warto jednak pamiętać, że może się przydać także dorosłym. Ustawienie limitów na korzystanie z internetu może pomóc w walce z uzależnieniem od niego. Weź to pod uwagę!