Windows Defender to aplikacja czy raczej pakiet usług, który zapewnia bezpieczeństwo systemowi Windows. Program chroni zarówno przed wirusami, jak i szkodliwym oprogramowaniem innego typu - spyware, trojanami i innymi. Windows Defender jest aplikacją domyślną, która dostarczana jest bezpłatnie wraz z systemami Windows.


Dostarczany przez Microsoft antywirus składa się z wielu różnych usług, które można podzielić na dwie duże kategorie - aplikację antywirusową oraz firewall (tak zwana zapora ogniowa). Ten drugi odpowiada za ochronę komputera przed złośliwym oprogramowaniem, stale “patrolując” połączenie internetowe.


Windows Defender - historia


Co ciekawe, choć w powszechnej świadomości wciąż funkcjonuje nazwa Windows Defender i potocznie niemal wszyscy tak nazywają tę aplikację, oryginalna nazwa była kilkukrotnie zmieniana - obecnie funkcjonującą marką jest Microsoft Defender Antivirus. W jednej z aktualizacji Windowsa 10 (konkretniej w aktualizacji wydanej blisko 2 lata po oryginalnej premierze systemu i opatrzonej numerem 1703 lub kodową nazwą “Redstone 2”) Windows Defender oficjalnie zmienił nazwę na Windows Defender Antivirus. Blisko 3 lata później, w 2020 roku, nazwa aplikacji została ponownie zmieniona - tym razem na Microsoft Defender Antivirus, która została do dziś.


Historia Windows Defendera sięga początków XXI wieku i okresu dominacji Windowsa XP na rynku systemów operacyjnych. Początkowo można było go pobrać bezpłatnie jako program anty-spyware’owy w wersji dla Windowsa XP z dodatkiem Service Pack 2. W kolejnych edycjach systemu Windows aplikacja była już dostarczana razem z systemem jako integralny element. Nie da się ukryć, że program ten przeszedł długą drogę i w początkach swojej rynkowej bytności dość wyraźnie ustępował konkurencyjnym programom pod względem skuteczności.


Dzisiaj Microsoft Defender Antivirus uznawany jest za wciąż podstawowe oprogramowanie, ale jednak dla dużej części użytkowników domowych w zupełności wystarczające do zabezpieczenia swojego systemu operacyjnego i plików znajdujących się na komputerze. Czasem krytykowane są jednak dość powolne aktualizacje względem najlepszych komercyjnie dostępnych programów o podobnych funkcjonalnościach.


Jak wyłączyć Windows Defender. Windows 7, Windows 10, Windows 11


W systemie Windows antywirus od Microsoftu nie wymaga manualnego uruchamiania za każdym razem - aktywuje się wraz ze startem systemu i został tak zaprojektowany, by działając w tle, nie angażować użytkownika w swoje działanie. Zdarza się jednak, że chcemy go wyłączyć - czasem jego “podejrzliwość” względem niektórych programów bywa irytująca, a czasem po prostu komputer jest zabezpieczony innym programem antywirusowym. Wyłączenie Windows Defendera nie jest trudne - wymaga jedynie wizyty w dwóch sekcjach ustawień systemowych.


Windows Defender - jak wyłączyć program i firewall w Windows 10 i 11? 


W Windows 10 Defender wyłącza się dokładnie tak samo, jak w Windows 11. Ścieżka znajduje się poniżej:


Start → Ustawienia → rozwiń menu klikając na 3 kreski w lewym górnym rogu → wejdź w sekcję Prywatność i zabezpieczenia → Zabezpieczenia Windows → Ochrona przed wirusami i zagrożeniami


Następnie odznacz dwie funkcje: Ochrona w czasie rzeczywistym oraz Ochrona dostarczana z chmury.


W menu Ochrona przed wirusami i zagrożeniami znajdziesz również inną zakładkę - Zapora i ochrona sieci. Wejdź w nią, a zobaczysz trzy opcje: Sieć z domeną, Sieć prywatna oraz Sieć publiczna. Odznacz je wszystkie.


Po każdej zmianie system poprosi o potwierdzenie wprowadzonych zmian.


Windows Defender w Windows 10 i Windows 11 - włączanie


Aby włączyć program Windows Defender, wystarczy odwrócić proces, korzystając z tych samych zakładek:


Antywirus: Start → Ustawienia → rozwiń menu klikając na 3 kreski w lewym górnym rogu → wejdź w sekcję Prywatność i zabezpieczenia → Zabezpieczenia Windows → Ochrona przed wirusami i zagrożeniami


Następnie zaznacz dwie funkcje: Ochrona w czasie rzeczywistym oraz Ochrona dostarczana z chmury.


Firewall: Start → Ustawienia → rozwiń menu klikając na 3 kreski w lewym górnym rogu → wejdź w sekcję Prywatność i zabezpieczenia → Zabezpieczenia Windows → Ochrona przed wirusami i zagrożeniami


Następnie zaznacz opcje Sieć z domeną, Sieć prywatna oraz Sieć publiczna.


Windows Defender - jak wyłączyć program i firewall w Windows 7? 


Panel sterowania → Windows Defender → narzędzia → opcje → Administrator → odznacz zakładkę “używaj tego programu”.


Jak usunąć Windows Defender w Windows 7?


Uwaga: usunięcie programu to znacznie większa ingerencja w system operacyjny niż samo tymczasowe wyłączenie Windows Defendera.


W menu Start wpisz services.msc i kliknij na ikonę na liście. W okienku znajdź Windows Defendera i kliknij na tę nazwę. Zaznacz opcję “wyłącz” w opcjach uruchamiania.
Czy Windows Defender zapewnia dostateczną ochronę?


Na pytanie, czy potrzeba nam dodatkowej ochrony poza Windows Defenderem, nie da się odpowiedzieć inaczej niż “to zależy”. Każdy użytkownik ma swoje cyfrowe przyzwyczajenia, korzysta z określonych programów, odwiedza wybrane strony internetowe i charakteryzuje się różnym podejściem do bezpieczeństwa systemu. Niektórzy użytkownicy nie zwracają uwagi na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, inni bywają w tym zakresie bardzo zasadniczy lub wręcz nadgorliwi. Można założyć, że jeżeli dany użytkownik korzysta z komputera w stopniu podstawowym i korzysta wyłącznie z oryginalnych, sprawdzonych programów, prawdopodobnie Windows Defender okaże się wystarczającym zabezpieczeniem.


Należy pamiętać, że Windows Defender potrafi względnie bezkolizyjnie koegzystować z innymi programami antywirusowymi, jednak mogą zdarzyć się “konflikty” pomiędzy nimi - zazwyczaj pomocne okaże się tymczasowe wyłączenie jednego z nich. 


Oprócz Windows Defendera (czyli de facto Microsoft Defender Antivirus) najczęściej spotykanymi programami antywirusowymi są między innymi COMODO Antivirus, Avast, AVG, Bitdefender, G-Data i wiele innych.