Ilość pamięci RAM wpływa na jakość korzystania z komputera lub laptopa, a także możliwości związane z jego użytkowaniem. W związku z tym jest jedną z kluczowych cech urządzenia. Jak sprawdzić pamięć RAM   jej ilość i możliwości związane z rozbudową konkretnych urządzeń?


Czym jest pamięć RAM?


Przede wszystkim warto wiedzieć, czym jest RAM (z ang. Random Access Memory). Jest to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej. Składa się ona z półprzewodników SRAM i DRAM. To właśnie tam są przechowywane dane dotyczące bieżącego użytkowania urządzenia. Ilość pamięci ma kluczowe znaczenie w kontekście wydajności całego sprzętu, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić RAM w komputerze.


Dlaczego warto sprawdzać ilość pamięci RAM w komputerze? 


Sprawdzenie informacji dotyczących pamięci RAM jest przydatne m.in. w związku z:

  • podjęciem decyzji dotyczącej wymiany lub rozszerzenia modułu,
  • diagnostyką problemów technicznych związanych z komfortowym użytkowaniem urządzenia, 
  • dokonaniem oceny wydajności urządzenia,
  • optymalizacją zasobów komputera/laptopa,
  • dostosowaniem parametrów technicznych urządzenia do aktualnych wymagań – wynikających ze sposobu jego użytkowania i tych  związanych z rozwojem technologicznym.

Regularne analizowanie ilości pamięci RAM ułatwia wpływanie na wydajność i płynność działania całego komputera. Pozwala też uniknąć problemów związanych z zasobami i na bieżąco reagować na ewentualną potrzebę dokonania zmian.


Jak sprawdzić pamięć RAM w Twoim komputerze?


Zastanawiasz się, jak sprawdzić RAM w PC? Nie jest to trudne, jednak wymaga wykonania kilku kroków. Będą one różne w zależności od tego, jaki masz system operacyjny oraz w jaki sposób chcesz tego dokonać –  używając włączonego komputera czy analizując zamontowane w nim moduły. Poniżej znajdziesz informacje na temat każdej z opcji, co pozwoli Ci wybrać jedną z nich i bez problemu dokonać analizy. 


Jak sprawdzić pamięć RAM w Windows 10 i innych systemach Windows?


Jak sprawdzić pamięć RAM w Windows 10? Najpierw otwórz menedżer zadań. Możesz to zrobić, wciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc. Następnie wybierz zakładkę Wydajność, a później Pamięć. Wówczas uzyskasz dostęp do kluczowych dla Ciebie informacji.


Z zakładki dowiesz się przede wszystkim: 

  • jaka jest ilość pamięci RAM w konkretnym urządzeniu,
  • jaki rodzaj pamięci znajduje się w Twoim komputerze lub laptopie, 
  • ile pamięci jest aktualnie zajęte,
  • jaka jest prędkość pamięci RAM.

Jak sprawdzić ile RAM-u ma komputer w innych systemach Windows? W starszych lub nowszych systemach operacyjnych analiza parametrów technicznych modułu będzie wyglądała podobnie. W związku z tym dane dotyczące pamięci podstawowej znajdziesz w ogólnych informacjach na temat konkretnego urządzenia –  w Menadżerze Zadań, Moim Komputerze itp.


Do oceny pamięci RAM w danym urządzeniu możesz użyć również zewnętrznych narzędzi, takich jak np. aplikacja Speccy. Pozwalają one zbadać podzespoły zawarte w urządzeniu, w tym uzyskać informacje dotyczące producenta pamięci, zastosowanych w niej modułów czy występujących opóźnień.


Masz starsze oprogramowanie, a chciałbyś korzystać z bardziej nowoczesnego? Sprawdź systemy operacyjne Windows dostępne w sklepie Key-Soft i dopasuj konkretną opcję do swoich potrzeb.


Jak sprawdzić, ile RAM-u ma komputer z systemem macOS?


Wiesz już, jak sprawdzić pamięć RAM w Windows 10. Teraz czas dowiedzieć się, jak to zrobić w komputerach od Apple. Procedura jest jeszcze prostsza. Jeśli masz MacBooka, kliknij ikonkę jabłka, która znajduje się w lewym górnym rogu ekranu. Wówczas zyskasz dostęp do najważniejszych informacji dotyczących konkretnego urządzenia, w tym właśnie do tych odnoszących się do pamięci podstawowej.


Z informacji dostępnych w pojawiającym się oknie dowiesz się, jaka jest ilość pamięci w przypadku konkretnego urządzenia. Poznasz również jej rodzaj oraz dane dotyczące taktowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, możesz wygenerować raport systemowy. W ten sposób otrzymasz dodatkowe dane dotyczące pamięci podstawowej, czyli nazwę jej producenta czy np. liczbę zamontowanych kości.


Sprawdzanie pamięci RAM poprzez analizę modułów 


Jak sprawdzić pamięć RAM, jeśli nie możesz lub nie chcesz uruchomić komputera? Niezależnie od tego, czy dysponujesz systemem Windows, czy też macOS, możesz sprawdzić dane dotyczące pamięci bez włączenia urządzenia. Jak to zrobić? Otwórz obudowę komputera i sprawdź informacje dotyczące rodzaju i liczby modułów. Znajdują się one na etykiecie przyklejonej do elementów modułu pamięci RAM. Jest to przydatny sposób m.in. w przypadku analizy stanu urządzeń, które nie są w pełni sprawne, a istnieje potrzeba dokonania oceny ich przydatności. Pamiętaj, by w tym wypadku postępować ostrożnie i nie uszkodzić elementów samego modułu RAM, a także tych znajdujących się w jego bezpośredniej okolicy.


Jak sprawdzić, ile RAM-u można dołożyć do laptopa?


Wiesz już, jak sprawdzić RAM w komputerze, ale zastanawiasz się również jak wykorzystać tę wiedzę? Jak sprawdzić, ile RAM-u można dołożyć do laptopa? W tym wypadku również należy przejść do menadżera zadań/modułu, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące użytkowania komputera. Następnie powinieneś  sprawdzić dane dotyczące wydajności i pamięci. To tam znajdziesz m.in. informacje dotyczące użytych gniazd i to właśnie one są kluczowe w kontekście możliwości rozbudowy pamięci RAM. W wolne gniazda można bowiem włożyć nowe kości, które pozwolą rozbudować pamięć.


Pamiętaj jednak, by podczas rozbudowy zwrócić uwagę na parametry konkretnych modułów. Kości powinny mieć ten sam typ pamięci i szybkość. Takie same właściwości zapewnią płynną i wydajną pracę elementów. Co ważne, mogą one mieć odmienny rozmiar, dlatego ten parametr możesz dostosować do indywidualnych potrzeb związanych z użytkowaniem Twojego komputera.


Jak sprawdzić ile RAM-u ma komputer? Czynność ta jest prosta. Wymaga znalezienia najważniejszych informacji dotyczących konkretnego urządzenia i zapoznania się z nimi. W zależności od tego, jakim systemem operacyjnym dysponujesz, procedura będzie nieco inna, jednak w każdym wypadku stosunkowo prosta. Kontrolowanie modułu pozwoli Ci na płynne użytkowanie urządzenia i sprawi, że będziesz mógł kontrolować jego sprawność oraz dostosowywać parametry techniczne do własnych potrzeb.